ÚEM AV ČR navštívilo vedení Akademie věd ČR

Ostatní Datum vydání 06. 12. 2023 Délka čtení Čtení na 2 minuty

V pondělí 4. 12. 2023 zavítala do krčského biomedicínského kampusu delegace v čele s předsedkyní AV ČR Evou Zažímalovou, místopředsedou Zdeňkem Havlasem, členem Akademické rady Davidem Honysem a dalšími hosty. Cílem jejich cesty byla oficiální návštěva Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Na úvod oficiálního setkání představila ředitelka ÚEM AV ČR Miroslava Anděrová historii, činnost a poslání ústavu a dále vybrané úspěšné projekty a vize do budoucna. Vedení ústavu spolu s členy delegace dále diskutovali témata transferu znalostí a technologií, priority výzkumu ÚEM AV ČR a jeho financování.

Dalším bodem programu byla návštěva vybraných odborných pracovišť. Jednalo se o Oddělení neurochemie, které realizuje špičkový výzkum v oblasti regulace glutamátových receptorů. Vedoucí oddělení Martin Horák představil dosavadní úspěchy a novinky v oblasti výzkumu Alzheimerovy choroby. Dále delegace navštívila Oddělení molekulární biologie nádorů, zastoupené vedoucím Pavlem Vodičkou, které je držitelem řady významných vědeckých ocenění za výzkum kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky a Oddělení regenerace nervové tkáně, jehož vedoucí Pavla Jendelová představila úspěšné výsledky dlouholetého projektu Neurorecon, který byl realizován ve spolupráci s Univerzitou v Cambridge, a navazující projekt Excelentní výzkum v regenerativní medicíně, který v letošním roce získal podporu Operačního programu Jana Amose Komenského.

Na závěr programu pak hosté navštívili nejmodernější mikroskopické pracoviště ÚEM AV ČR, v rámci kterého jsou realizovány tzv. intravitální zobrazovací techniky umožňující zobrazování mozkové aktivity živých laboratorních zvířat.

Pro ÚEM AV ČR je tato návštěva důkazem úspěšné a efektivní spolupráce a excelentního výzkumu. Budeme se těšit na další příležitosti k podobným setkáním.