Výzkumné infrastruktury

Jsme součástí výzkumné infrastruktury Czech-Bioimaging, EATRIS a NanoEnviCz.

Přeskočit navigaci

EATRIS

EATRIS-CZ (otevře se v novém okně) je zkratkou pro European Advanced Translational Research Infrastructure in Medicine (Evropskou pokročilou infrastrukturu pro translační medicínu). Patří mezi nejrozsáhlejší výzkumné infrastruktury v ČR a jsou do ní zapojena nejvýznamnější centra biomedicínského výzkumu a vývoje. EATRIS poskytuje přístup k široké škále preklinických a klinických odborných znalostí a zařízení.

Zaměření ÚEM ČR v infrastruktuře EATRIS je zejména v oblasti léčivých přípravků moderní terapie (ATMPs). ÚEM AV ČR má odborné znalosti a technologie, které umožňují řešit výzkumné a komerční projekty základního a aplikovaného výzkumu v oblasti vývoje těchto přípravků. ÚEM je akreditován pro práci s geneticky modifikovanými organismy (v první a druhé rizikové kategorii), embryonálními kmenovými buňkami a pro použití experimentálních zvířat (myš, potkan, morče). Zvířecí modely se zaměřují na poranění míchy, mozkovou mrtvici a mozkovou ischemii, hojení defektů kůže, kostí, chrupavek a rohovky, stejně jako na modely neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a demence. Chov zvířat a experimenty se provádějí za konvenčních nebo IVC podmínek. V současné době se buduje nové zařízení pro chov. Další součástí našeho výzkumu je testování nanomateriálů a hodnocení potenciálních negativních účinků nanočástic na lidské zdraví.

Přístroje zajišťované a poskytované ÚEM AV ČR k využití externími subjekty

  • Kompletně vybavené laboratoře pro genomické a proteomické analýzy: MiSeq Illumina Sequencer, Microarray Analyzer iScan Illumina, Apogee A-50 Micro Cytometer, QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, StepOne Plus Real-Time PCR System, Bugbox Plus, Zetasizer Nano ZS, Agilent Fragment Analyzer, Roche LightCycler® 480 Real-Time PCR System
  • Laboratoře pro kultivaci buněk (BSL2)
  • Histologické laboratoře
  • Elektrofyziologické laboratoře (Patch clamp)
  • Laboratoře s vybavením pro zobrazování vápníku a pro neurochirurgii (Neurostar Stereotaxic Robot)
  • Široká škála behaviorálních testů s odpovídající analýzou (MotoRater, Morris Water Maze, von Frey)
  • Zobrazovací technologie pro živé i fixované vzorky: Zeiss LSM 5 Duo Confocal Microscope, Olympus FV1200 MPE, Two-photon Microscope (Ultima IV), Electron Microscope (Philips Electron Optics), Leica DMI 6000B Fluorescence Microscope with TissueGnostics Image Analysis, Lightsheet Microscope (LaVision), Olympus SpinSR10 Spinning Disk Confocal Super Resolution Microscope

Kontakt

RNDr. Pavel Rössner, Ph.D.

Ing. Jan Prokšík

NanoEnviCz

NanoEnviCz (otevře se v novém okně) je výzkumná infrastruktura, která propojila kapacity několika vědeckých organizací ČR v oblasti výzkumu nanomateriálů a nanotechnologií a poskytuje otevřený přístup k využívání svého experimentálního zázemí a k odbornému kvalifikovanému servisu.

Kontakt