Neurovědkyně Lucia Machová Urdzíková je členkou expertní skupiny UNESCO

Ostatní Datum vydání 14. 05. 2024 Délka čtení Čtení na 2 minuty

Neurovědkyně a zástupkyně vedoucí Oddělení regenerace nervové tkáně, Lucia Machová Urdzíková, je členkou expertní skupiny UNESCO, jejímž cílem je vytvořit strategický dokument pro budoucí využití neurotechnologií a aplikaci s tím souvisejících etických principů.

Na základě rozhodnutí 194 členských států přijatého na 42. zasedání Generální konference UNESCO, které se konalo v listopadu 2023, svolala generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová multidisciplinární tým 24 špičkových odborníků tzv. „Ad Hoc Expert Group“ (AHEG), aby připravil první návrh doporučení o etice neurotechnologií. Koncem dubna tak proběhlo v pažížském sídle UNESCO první zasedání AHEG, jehož členkou je právě Lucia Machová Urdzíková.

Neurotechnologie dnes nabízejí reálné možnosti, jak zlepšit kvalitu života lidí – přinášejí neocenitelné přísliby zmírnění lidského utrpení, ať už jde o ztrátu paměti, pohybu, nebo závažné duševní onemocnění. Na celém světě trpí každý osmý člověk duševní poruchou a každý třetí člověk je postižen neurologickým onemocněním.

Neurotechnologie však také vyvolávají významná rizika a obavy, kterými se musí mezinárodní společenství zabývat. Budoucí doporučení má být zakotveno ve všeobecných lidských právech a základních svobodách a jeho cílem je zachovat směřování neurotechnologie tak, aby byla využívána k prospěchu společnosti. Konečné znění doporučení bude předloženo ke schválení na 43. zasedání Generální konference v listopadu 2025.

Více informací se dočtete v oficiální tiskové zprávě (otevře se v novém okně).

Skupinová fotografie členů expertní skupiny AHEG při UNESCO