Víkend se Slovenskou akademií věd

Popularizace vědy Datum vydání 19. 06. 2023

23. a 24. června 2023 / 9:30 – 18:00 / Náměstí Eurovea / Bratislava

Slovenská akademie věd si v roce 2023 připomíná 70. let od přijetí zákona o SAV, který definoval její základy a podobu, ve které existuje až dodnes. Své významné jubileum si akademie připomene několika akcemi. Ústřední oslavy se uskuteční v Bratislavě 23. a 24. června 2023.

SAV vznikla v atmosféře silného sovětského vlivu. Tím byla ovlivněna její struktura a také zaměření. Za 70 let se však ukázalo, že to nepředznamenalo její fatální deformaci. Naštěstí se dnes SAV řadí úrovní i zaměřením ke standardním evropským vědeckým institucím,“ zdůrazňuje u příležitosti výročí Slovenské akademie věd její předseda Pavol Šajgalík.

Během sedmi dekád překonala akademie množství milníků a historických okamžiků. Několik z nich si připomene v pátek 23. června 2023 na slavnostním matiné v Nové budově SND. „Budeme mít příležitost vzpomenout si na předešlých 70 let Slovenské akdemie věd a vyzvednout naše kolegy a kolegyně, kteří se významnou měrou zasloužili o její rozvoj. Věřím, že to bude důstojným upřesněním pozornosti na SAV jako nejdůvěryhodnější státní instituce a jednak jako vědecké organizace, která produkuje vědu v té nejvyšší kvalitě, minimálně ve středoevropském prostoru,“ dodává P. Šajgalík . SAV bude akci streamovat i pro veřejnost, živé vysílání bude dostupné na YouTube kanálu SAV .

Oslavy jubilea největší vědecké instituce na Slovensku se ponesou i ve znamení prezentace jejích výzkumných témat a výsledků jednotlivých pracovišť. Po pandemické přestávce se 23. a 24. června 2023 opět uskuteční akce Víkend se SAV, které se tentokrát přenese na Náměstí MR Štefánika při OC Eurovea.

Děti i dospělí se mohou těšit na dvoudenní festival vědy, na kterém se představí pracoviště SAV z celého Slovenska. Návštěvníky bude čekat více než 45 stánků, které do hlavního města přinesou nejnovější výzkumné výsledky, interaktivní exponáty a zábavné vědecké aktivity nejen pro nejmenší. Program na pódiu doplní přednášky vědců a vědkyň na nejrůznější témata a diskuse.

Zažijete živé natáčení televizního pořadu EXPERIMENT s Gregorem Marešem (RTVS) a také Vědecký podcast SAV živě, kde si moderátor Peter Boháč bude povídat s předsedou SAV profesorem Pavlem Šajgalíkem. V pátek podvečer v 18:30 se můžete těšit i na večerní koncert populární slovenské kapely Korben Dallas. O zábavu se postarají moderátoři Richard Vrablec a Ivan „Binďo“ Bindas.