Prestižní časopis "The Journal of Neuroscience" zveřejnil další úspěšnou studii vědců z ÚEM AV ČR

Publikace Datum vydání 03. 08. 2023 Délka čtení Čtení na 1 minutu

Prestižní vědecký časopis The Journal of Neuroscience v krátké době zveřejnil již druhou publikaci vědců z ÚEM AV ČR. Jedná se o studii s názvem „Subunit-Dependent Surface Mobility and Localization of NMDA Receptors in Hippocampal Neurons Measured Using Nanobody Probes“ otevře se v novém okně, na které se podílel tým neurovědců z Oddělení neurochemie spolu s kolegy z partnerských ústavů AV ČR.

Autory studie za ÚEM AV ČR jsou: Štěpán Kortus, Kristýna Řeháková, Marharyta Kolcheva, Marek Ladislav, Emily Langore, Petra Baráčková, Jakub Netolický, Anna Misiachna, Katarína Hemelíková, Martina Kaniaková, Barbora Hrčka Krausová a Martin Horák.

Zmíněná publikace představuje komplexní mikroskopickou studii o povrchové lokalizaci a mobilitě glutamátového podtypu NMDA receptoru v hipokampálních neuronech. Provedené pokusy ukázaly výrazné rozdíly v povrchové lokalizaci a difúzních koeficientech jednotlivých podtypů NMDA receptorů v synaptických a extrasynaptických oblastech neuronů. Vyvinuté superrozlišovací mikroskopické přístupy včetně nově charakterizovaných mikroskopických sond budou dále využity pro porozumění molekulárních mechanismů neuropsychiatrických onemocnění včetně epilepsie a Alzheimerovy choroby, které jsou přímo spojeny s abnormální regulací NMDA receptorů.