Tereza Červená získala druhé místo v soutěži „Make Our Planet Great Again Prize 2023"

Ocenění Datum vydání 26. 06. 2023 Délka čtení Čtení na 1 minutu

Doktorandka Tereza Červená získala druhé místo v soutěži „Make Our Planet Great Again Prize 2023“, pořádané Francouzským velvyslanectvím v České republice za podpory francouzské obchodní banky BNP Paribas. Cílem soutěže je ocenit nejlepší výzkumné práce ve všech oblastech výzkumu životního prostředí a klimatu.

Francie, jako leader v boji proti klimatickým změnám a garant Pařížské dohody, nabízí studentům také nový stipendijní program MOPGA zaměřený na posílení vědy v oblasti výzkumu změny klimatu. Ocenění „Make Our Planet Great Again“ je iniciativa prezidenta republiky Emmanuela Macrona a uděluje se od roku 2017.

Cenu v hodnotě 50 000 Kč Tereza získala za práci s názvem „Expozice na rozhraní vzduch-kapalina v reálném čase: jak efektivně studovat toxické účinky látek znečišťujících ovzduší a nanočástic“. Práce se zaměřuje na výzkum pomocí komplexního 3D modelu lidských buněk, který představuje realistické expoziční uspořádání umožňující interakci pevných částic a plynných znečišťujících látek s buňkami. Součástí ocenění je také měsíční stáž ve Francii ve výzkumné instituci dle vlastního výběru.

Srdečně tímto Tereze gratulujeme a přejeme hezkou a úspěšnou stáž ve Francii.