V prestižním časopise "The Journal of Neuroscience" vyšel nový spoluautorský článek, na kterém se podíleli také neurovědci z ÚEM AV ČR

Publikace Datum vydání 30. 06. 2023 Délka čtení Čtení na 1 minutu

V prestižním časopise americké Společnosti pro neurovědy The Journal of Neuroscience vyšel nový spoluautorský článek, na kterém se podíleli také neurovědci z ÚEM AV ČR, jmenovitě Pavla Jendelová a Anda Cimpean. Kromě toho se článek objevil také v hlavním přehledu, na tzv. „Featured Research Page“, a na sociálních sítích Society of Neuroscience.

Studie vznikla ve spolupráci s Jamesem Fawcettem z University of Cambridge, který v ÚEM AV ČR vede tým Centra rekonstrukčních neurověd, a zabývá se mechanismy regenerace axonů. Cílem bylo pomocí sekvenace mRNA v regenerujících senzorických neuronech zjistit, které mechanismy jsou během regenerace nervových vláken aktivovány. Překvapivě nebyl aktivován stejný regenerační program, jako je v periferních nervech nebo během embryonálního vývoje, ale mechanismy související s autofagií, ubikvitinací a modulací endoplazmatického retikula.

Kompletní výsledky studie najdete na webu www.jneurosci.org (otevře se v novém okně).