ÚEM AV ČR je součástí výzkumného projektu NanoShield

Projekty Datum vydání 25. 09. 2023 Délka čtení Čtení na 1 minutu

Chemické, biologické, radiační a jaderné hrozby (CBRN) patří mezi nejvážnější rizika pro evropskou bezpečnost. Jejich propuknutí bývá velmi rychlé a má zničující následky s mnoha vojenskými i civilními oběťmi. Při CBRN útoku by rychlá reakce s využitím dostupných, nákladově efektivních a snadno použitelných CBRN ochranných systémů mohla snížit zdravotní zátěž a ztráty na životech.

Právě to si klade za cíl nový projekt Nano-SHIELD (otevře se v novém okně) – „Multifunkční nanovlákenné membrány jako CBRN štít pro novou generaci obranných a civilních ochranných prostředků“, jehož součástí je také ÚEM AV ČR, konkrétně Oddělení tkáňového inženýrství a Oddělení nanotoxikologie a molekulární epidemiologie.

Výrobky Nano-SHIELD budou splňovat specifické požadavky biologické ochrany pro eliminaci bakterií, virů, rozklad chemických látek a snížení dopadů radiace a toxických molekul.

Cílem je vyvinout efektivní ochranné pomůcky pro obranné složky i civilisty, které budou jednoduše dostupné pro rychlou reakci v případě reálných CBRN hrozeb.