Koncem srpna proběhlo v pařížském sídle UNESCO druhé zasedání expertní skupiny pro etiku neurotechnologií „Ad Hoc Expert Group“ (AHEG), jehož členkou je také neurovědkyně Lucia Machová Urdzíková, zástupkyně vedoucí Oddělení regenerace nervové tkáně.
Na svém prvním zasedání v dubnu 2024 připravil multidisciplinární tým AHEG, složený z 24 špičkových odborníků, první návrh doporučení. Tento text prošel rozsáhlým konzultačním procesem s cílem shromáždit názory široké škály zúčastněných stran a zajistit otevřený proces zpracování. Od června do července 2024 proběhlo více než 25 konzultací na regionální a národní úrovni, a dále byl souběžně s nimi proveden globální online průzkum.
Cílem srpnového setkání bylo prodiskutovat a dokončit návrh doporučení na základě podnětů a výsledků připomínkového řízení.
„Naše diskuse se týkaly zásadních témat, jako jsou regulace zdravotnictví, včetně duševního zdraví, ochrana dětí a zranitelných skupin obyvatelstva, jakož i práva spotřebitelů a zaměstnanců a mnoho dalších. Zabývali jsme se také jedinečnými problémy, kterým čelí domorodé komunity, pokud jde o spravedlivý přístup k těmto technologiím. Stalo se tak v obzvláště významné době, kdy se v Paříži konaly paralympijské hry, které zdůraznily roli, kterou UNESCO hraje při prosazování inkluzivity, etiky a přístupnosti ve všech oblastech života. Přestože je třeba učinit ještě mnoho kroků, začíná být jasné, že v éře neregulovaných neurotechnologií bude brzy vytvořen rámec, který bude tuto problematiku řešit„, říká členka skupiny AHEG a spoluautorka návrhu Lucie Machová Urdzíková.
Finální verze návrhu bude sdílena s členskými státy v září 2024, což bude znamenat začátek mezivládního konzultačního procesu, který potrvá do roku 2025.
Více informaci se dočtete v oficiální tiskové zprávě (otevře se v novém okně – dostupné pouze v anglickém jazyce).