Ve dnech 23. a 24. listopadu pořádali naši kolegové z detašovaného pracoviště v centru Biocev minisympozium a workshop pro mladé vědce BIOCEV Regenerace III.
Tato akce se v centru BIOCEV (otevře se v novém okně) konala již potřetí a jako obvykle vzbudila velký zájem ze strany výzkumných pracovníků z univerzitních a akademických pracovišť.
Hlavními organizátory této akce byly doktorandky Oddělení regenerace nervové tkáně, jmenovitě Jarmila Havelková, Kristýna Šintáková a Eliška Vavřinová, které se postaraly o perfektní organizaci a bezproblémový průběh minisympozia.
Program akce byl zaměřen na různé aspekty 3D kultur, regenerativní medicíny, tkáňového inženýrství, výzkumu organoidů ale i rakoviny. Jednotlivé sekce moderovali organizátoři společně se zkušenýmimi lektory Olenou Rohulskou, Natalií Romanyuk a Yuriy Petrenkem.
Akce nabídla skvělé přednášky za účasti českých i zahraničních hostů:
- Oleg Lunov (Fyzikální ústav AV ČR, Praha)
- Lukáš Valihrach (Biotechnologický ústav AV ČR, BIOCEV, Vestec)
- Daniel Jirák (Klinika diagnostické a intervenční radiologie, IKEM, Praha)
- Jiří Sedmík (Lékařská fakulta, Masarykova univerzita, Brno)
- Natalia Rozwadowska (The Institute of Human Genetics of the PAS, Poznaň, Polsko)
- Tomasz Kolanowski (The Institute of Human Genetics of the PAS, Poznaň, Polsko)
V přátelském formátu studenti-studentům měli účastníci sympozia možnost sdílet výsledky svých výzkumů i zkušeností. Součástí sekce mladých vědců byly 3 přednášky a 13 krátkých prezentací vybraných výsledků posterové sekce, v rámci které účastníci vybrali tři nejlepší postery, které obdržely ocenění a věcné ceny:
- 1. místo: Soňa Kadáková (Masarykova univerzita, Brno) / Revealing Alzheimer’s disease development mechanisms via iPSC-derived cerebral organoids
- 2. místo: Šimon Pražák (Fyziologický ústav AV ČR, Brno) / Reinforced composite 3D collagen hydrogel as a model for the purposes of vascular tissue reconstruction
- 3. místo: Katarína Čimborová (Masarykova univerzita, Brno) / Decellularization of lung to yield three-dimensional scaffold for pulmonary tissue engineering
Celkem se akce zúčastnilo vice než 50 účastníků, akce byla navíc přenášena online pro účastníky z Německa, Maďarska, Norska, Ukrajiny a Polska.
Druhý den sympozia byl organizován pouze pro aktivní účastníky a obsahoval dva workshopy. V první části se o své poznatky podělil Jiří Růžička ze společnosti I&I Praha, který představil přehled strategií komercializace výsledků výzkumu do praxe.
Ve druhé části workshopu se o své poznatky z oblasti výzkumu 3D kultur podělil náš neurovědec Yurij Petrenko. Kromě prezentací nabídl workshop také praktické ukázky zapouzdření buněk, návrhů bioreaktorů a další.
Rádi bychom touto cestou poděkovali všem účastníkům za jejich účast a skvělé příspěvky a těšíme se na viděnou na dalších akcích v novém roce.